Dodaj komentarz

J. Kossecki o Marszu Niepodległości

Fot. za http://niepodlegli.net

Demonstracje 11 listopada 2012 roku

Krótkie refleksje

Obserwowałem tegoroczne demonstracje z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Demonstracja oficjalna odbywała się z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, pewną modyfikację stanowił pochód połączony ze składaniem wieńców pod pomnikami polskich mężów stanu. Miał on charakter spokojny i poważny. Drugi pochód tzw. antyfaszystów był stosunkowo nieliczny i spokojny. Policja nie dopuściła by spotkał się on z pochodem narodowców.

Najdłuższy i bardzo liczny był pochód zorganizowany przez młodych narodowców z Młodzieżą Wszechpolską i Obozem Narodowo Radykalnym na czele. Trudno podać dokładne liczby, według mnie brało w nim udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Tak liczna frekwencja świadczy nie tylko o tym, że idea narodowa w naszym społeczeństwie ma wielu zwolenników, ale i o zdolnościach organizatorów. Na samym początku grupa prowokatorów oderwała się od czoła pochodu i zaatakowała policję, co spowodowało około półtoragodzinne opóźnienie marszu. Organizatorzy najwidoczniej nie wyciągnęli wniosków z prowokacji zeszłorocznych. Na przyszłość muszą przygotować i wyszkolić swoją straż porządkową, która tego rodzaju prowokatorów – niezależnie od tego kim są – powinna zatrzymywać, legitymować i oddawać w ręce policji. Jeżeli młodzi narodowcy chcą kiedyś objąć władzę w Polsce, to powinni już teraz uczyć się utrzymywania porządku publicznego.

Druga refleksja, która mi się nasuwa to brak wyraźnego przesłania pochodu. Jeżeli organizuje się wielotysięczny pochód to nie wystarczy powtarzanie starych haseł patriotycznych bez ich uaktualnienia. We współczesnej nam epoce problemem jest nie tylko formalna niepodległość zewnętrzna, ale i wewnętrzna, zarówno energetyczna jak i informacyjna. Np. w chwili obecnej stoi przed nami problem niepodległości w sprawach finansowych – naszego stosunku do paktu fiskalnego i przemian w strefie euro. Ogólnie rzecz ujmując chodzi o określenie naszego interesu narodowego w nowym, szybko zmieniającym się świecie, a do tego konieczna jest odpowiednia nowoczesna wiedza, której niestety nasze uczelnie nie dostarczają, powielając przestarzałe informacje, które dość szybko się dezaktualizują. Młodzi narodowcy, jeżeli poważnie myślą o przejęciu władzy w Polsce, muszą znaleźć rozwiązania tych problemów. Bez tego będą tylko stanowić swoisty anachroniczny folklor, nadający się co najwyżej do niezdrowego podniecania swoich przeciwników – tzw. antyfaszystów – równie anachronicznych jak oni.

Warszawa, 11 listopada 2012

Józef Kossecki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: