2 Komentarze

Wywiad z młodym entuzjastą cybernetyki

CYBERNETYKA to jest nauka bojowników o prawdę, poszukiwaczy wiedzy, sprawiedliwości, spokoju, piękna, wolności i sensu…

Z młodym zwolennikiem cybernetyki, Mariuszem Żabińskim
rozmawia Barbara Kozieł-Graczyk

W jakich okolicznościach zetknąłeś się z cybernetyką?

Najpierw zetknąłem się z informacją i procesem. Ale nie w literaturze, lecz w codziennym życiu – gdy świat analizowałem dokładniej, chcąc go zoptymalizować – poprzez samouświadomienie i snucie planów.
Z cybernetyką natomiast zetknąłem się podczas nauki technik sztucznej inteligencji. Przedtem, kilka lat wcześniej zacząłem programować i w pewnym momencie natrafiłem na wykład docenta Józefa Kosseckiego. Początek był tajemniczym uderzeniem, a moja dalsza nauka – refleksją i kontemplacją, wzmocnioną działaniem.

Co to właściwie jest ta cybernetyka?

Cybernetyka to nauka o sterowaniu i informacji. Cybernetyka rozpatruje stany bieżące w korelacji ze stanami przyszłymi. Fizyka rozpatruje stany bieżące w korelacji ze stanami przeszłymi, natomiast metacybernetyka rozpatruje stany bieżące w korelacji ze stanami przeszłymi i przyszłymi. Uważam się za metacybernetyka, z głębokim przywiązaniem do cybernetyki.
Metacybernetyka wraz z cybernetyką jest nauką o rzeczywistości. W konsekwencji – w każdej dziedzinie życia ma swoje zastosowanie, a ma je tym większe, im więcej zależy w tej dziedzinie od informacji.

Czy uważasz, że warto się cybernetyką zainteresować? Dlaczego?

Cybernetyka i metacybernetyka uczy jak być wolnym człowiekiem, jak być szczęśliwym, jak się samorealizować, jak dążyć do celów, jak stawiać cele, jak żyć z innymi, jak doszukiwać się prawdy, jak nie popaść w fałsz, jak dojrzeć Boga, jak zrozumieć samego siebie.
To jest nauka bojowników o prawdę, poszukiwaczy wiedzy, sprawiedliwości, spokoju, piękna, wolności i sensu. Wszystko czego poszukujesz – jest zakodowane w Tobie, jesteś obrazem swoich dążeń. Kodem, umożliwiającym odkrycie samego siebie – jest metacybernetyka.
Od Ciebie zależy, czy odkryjesz siebie i podążysz drogą piękna. Dlatego każdy człowiek, ze względu na to jaki jest – powinien się zainteresować cybernetyką i metacybernetyką.

Czy można  powiedzieć, że po poznaniu cybernetyki i metacybernetyki – zmienia się także jakość naszego życia? W jakim zakresie? Jak to u Ciebie wyglądało?

Jak najbardziej. Lepiej radzimy sobie w najróżniejszych sytuacjach, dyscyplinach, ale także w kontakcie z najróżniejszymi osobami. Osobiście stałem się mniej konfliktowy, skuteczniej zacząłem realizować plany i marzenia, które w „poprzednim stanie świadomości” nigdy nie miałyby szans realizacji. Wszedłem też o kilka poziomów wyżej, jeśli chodzi o informatykę, programowanie, marketing, politykę – w dziedziny, które w normalnym układzie i stanie wiedzy i świadomości – są niedostępne dla człowieka w tak młodym wieku, a nawet niekiedy i w życiu dorosłym.

Czy cybernetyka zajmuje się także zagadnieniami, dotyczącymi kultury lub cywilizacji? Czy to jest w jakiś sposób istotne dla współczesnego człowieka?

Oczywiście, że tak. To cywilizacje i kultury należą do najważniejszych zjawisk społecznych, gdyż na najwyższym poziomie określają relacje społeczne i stosunek ludzi do najważniejszych elementów składowych, będących istotą życia społecznego.
Współczesny człowiek coraz więcej podróżuje. W wyniku tego – coraz silniej oddziałuje na niego przekaz, pochodzący z innych cywilizacji oraz kultur. To nie może nie mieć konsekwencji. Warto sobie zdać z tego sprawę. Najważniejszą konsekwencją istnienia odmiennych cywilizacji jest to, że istnieją różne metody życia zbiorowego, które się znacząco różnią i zderzają ze sobą. To zjawisko nazywamy zderzeniem cywilizacji, w którym każda z cywilizacji zawsze dąży do dominacji.
Na przykład, warto wiedzieć, że przedstawiciele słabszej cywilizacji, w warunkach równouprawnienia – wygrywają i z czasem dominują nad drugą cywilizacją, niwelując ją. Toteż – podejmując decyzje o przyjmowaniu dużych grup ludności na swój teren, z innych Państw – trzeba pamiętać, ażeby byli to przedstawiciele takiej samej cywilizacji, jak nasza. Kultura tutaj jest mniej znacząca. Inaczej doprowadzimy do zniszczenia własnych wartości.
Natomiast – podróżując, warto dowiedzieć się, jakie cywilizacje dominują na danym terenie i na podstawie tej wiedzy- zachowywać się stosownie do tego, tak aby mieściło się to w granicach tolerancji gospodarzy danej krainy.

Z jaką cywilizacją Ty sam się identyfikujesz?

Utożsamiam się z cywilizacją łacińską, która współcześnie jest w stanie głębokiego kryzysu, a nawet wyniszczenia. Dzieje się tak z powodu silnego wpływu na nią trzech innych cywilizacji: turańskiej, żydowskiej i bizantyjskiej. Ja, czując się ,,łacinnikiem” – w ramach tego uznaję prawdę obiektywną, ideologię nie opartą na idealizmie, lecz na poznaniu, uznaję istnienie prawa prywatnego – w tym – poszanowania prawa do własności, uznaję rodziny monogamiczne, wyjęte spod władzy rodu.
I oczywiście uważam, że prawo powinno wypływać z etyki. Nie może być sprzeczne z etyką. Ponadto – podstawową relacją międzyludzką jest w tej cywilizacji personalizm, czyli relacja zgodna z biblijnymi słowami Jezusa Chrystusa „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”.
W pozostałych cywilizacjach – relacje te charakteryzuje indywidualizm albo kolektywizm.

Powiedziałeś, że w cywilizacji łacińskiej, której przedstawicielem się czujesz – dominuje personalizm, natomiast w innych – kolektywizm lub indywidualizm. Czy mógłbyś wyjaśnić, na czym polegają różnice i dlaczego właśnie personalizm ci odpowiada?

Najkrócej – indywidualizm powoduje w istniejących relacjach (np. międzyludzkich) – trudną do powstrzymania dominację swojego postrzegania i tendencję do zaspakajania swoich interesów – niepowstrzymywaną przez poznanie interesów drugiej strony.
Kolektywizm powoduje w relacjach trwałe ograniczenie i izolację swojego postrzegania, a w konsekwencji decydowanie o sobie na rzecz drugiej strony.
Personalizm w relacjach ogranicza swoje decyzje (reakcje) poprzez poznanie drugiej strony i jej interesu (co z czasem utrwala pewne normy etyczne).
Personalizm najbardziej mi odpowiada, bo jest zgodny z naturą ludzką i zwiększa rolę etyki w życiu.

Czy znasz dużo ludzi, których można by zaliczyć do przedstawicieli cywilizacji łacińskiej? Czy oni o tym wiedzą, że spełniają te warunki?

Znam co najmniej kilku, u których można stwierdzić dominacje cywilizacji łacińskiej. Natomiast większość znanych mi osób, niestety, wykazuje cechy albo z cywilizacji bizantyjskiej albo turańskiej. Wydaje mi się, że świadomość na temat rozróżnienia cywilizacji jest dość słaba, raptem kilku moich znajomych potrafi to jakoś w przybliżeniu rozróżnić.

Czy masz może pomysł, jak doprowadzić do tego, aby wiedza cybernetyczna i metacybernetyczna stała się bardziej dostępna? W jakim wieku młodzi ludzie mogliby, Twoim zdaniem, taką wiedzę przyswoić? Czy to jest w ogóle potrzebne?

Jeżeli mówimy o predyspozycjach, to cybernetyka najskuteczniej może trafić do ludzi o motywacjach poznawczych. Natomiast uważam, że najskuteczniejsze jest tworzenie organizacji oraz wchodzenie w skład innych organizacji i tworzenie tam specjalnych ,,komórek”, które zajmowałyby się cybernetyką i metacybernetyką. Byłaby to jednocześnie promocja tej wiedzy – poprzez jej widoczną skuteczność. Podstawowych zasad cybernetyki można uczyć już małe dzieci, podczas normalnego procesu wychowania w poszanowaniu innych ludzi, pokazując im, jakie są skutki postawy indywidualistycznej czy kolektywistycznej.
Im ktoś jest młodszy, tym mniej będzie chciał przyjmować informacji a bardziej będzie skłonny działać. O tym też trzeba pamiętać. Uważam jednak, że z całą pewnością niektóre podstawy można przekazywać tak, jak podstawy matematyki.

Kto, gdzie i jak miałby to robić? Jakie warunki czy właściwości (z punktu widzenia cybernetyki) powinny by spełniać/posiadać takie osoby? Czy to jest realne?

Nie każdy może być wykładowcą, ale nie zawsze jest potrzebny typowy wykładowca. Zależy to też od wieku ludzi, wśród których ta wiedza miałaby być promowana. Najlepiej jest jednak ukierunkować promocję na motywacje.
Gdy ktoś ma motywacje ekonomiczne – należy mu wykazać korzyści, jakie daje posiadanie i stosowanie wiedzy cybernetycznej.
Gdy ktoś ma motywacje witalne – trzeba położyć nacisk na skuteczność cybernetyki, jako narzędzia w polityce/biznesie/budowaniu wizerunku itp. A także – na przykład- w zdobywaniu partnera.
Gdy u kogoś dominują motywacje ideologiczne – trzeba wskazać zastosowanie i użyteczność tejże nauki dla wielu idei.
Gdy ktoś ma motywacje prawne – można wykazać, jak skutecznie tworzyć prawo i egzekwować respektowanie prawa i twardych zasad.
Gdy ktoś ma motywacje etyczne – można wykazać, jak naturalnie zwiększyć, uwrażliwić i wzmocnić motywacje etyczne wśród ludzi. I tak dalej… Cybernetyk musi umieć rozpoznać te motywacje. Sama cybernetyka daje na to pytanie odpowiedź. Jak najbardziej jest to realne.

Jak długo już zajmujesz się cybernetyką, jakie masz wykształcenie, i ile masz lat?

Cybernetyką zajmuję się od prawie półtora roku, przy czym składowymi cybernetyki i bliskimi jej zagadnieniami – w tym jakościową teorią informacji i ilościową teorią informacji – od prawie czterech lat.
Jestem aktualnie jeszcze uczniem technikum informatycznego, więc formalnie mam nadal wykształcenie podstawowe. Mam 17 lat.

Dziękuję Ci za rozmowę.

Mariusz Żabiński jest internetowym seminarzystą Narodowej Akademii Informacyjnej.

2 comments on “Wywiad z młodym entuzjastą cybernetyki

  1. Witam! Przepraszam z góry za ewentualną naiwność tego pytania: czy socjocybernetyka nie jest synonimem socjotechniki?
    Poza tym temat jest bardzo ciekawy.

  2. Po tym wywiadzie i śledzeniu inicjatywy zapoczątkowanej przez śp. Józefa Kosseckiego zaczynam wierzyć że, cywilizacja Łacińska się odrodzi i że, Polska będzie miała w tym kluczową rolę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: