Dodaj komentarz

Dr Rafał Rzepka Mądrość tłumu jako źródło wiedzy sztucznej inteligencji o ludzkim zdrowym rozsądku etycznym

Prelegent: doktor inżynier Rafał Rzepka z Laboratorium Przetwarzania Języków Naturalnych Instytutu Informatyki Uniwersytetu Hokkaido.

Słowa kluczowe: sztuczna inteligencja, AI, informatyka, kognitywistyka, cybernetyka, etyka, zdrowy rozsądek, sieci neuronowe, prawo, robotyka, machine learning, deep learning, data mining, Hokkaido, Japonia.

Uniwersytet Hokkaido jest jedną z najstarszych uczelni w Japonii, należy do dziewięciu Cesarskich Uniwersytetów. Doktor Rzepka jest absolwentem japonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podyplomowych studiów z cybersocjologii na Uniwersytecie Handlowym Otaru i informatyki Uniwersytetu Hokkaido. Z tą ostatnią uczelnią związany jest od kilkunastu lat. Działacz polonijny na Hokkaido, współautor książki „Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów” (Wydawnictwo Mantis, 2006 r.). W młodości tłumaczył mangi.

Zainteresowania naukowe dra Rafała Rzepki: sztuczna inteligencja, etyka maszyn, maszyny uczące się z tekstów (zwłaszcza z Internetu), uczenie maszyn: rozpoznawania nastawienia emocjonalnego, zdrowego rozsądku, konsekwencji działań, dłuższych konwersacji etc. Doktor Rzepka pracował nad maszynami mającymi stanowić pomoc dla prawników (m.in. poprzez podpowiadanie rozwiązań, w tym projektów orzeczeń sądowych), jego praca na tym polu pokazywana była w japońskiej telewizji.

W swoim wykładzie Prelegent przedstawił historię, stan obecny i perspektywy prowadzonych przez siebie badań. Dr inż. Rafał Rzepka rozprawił się z wieloma mitami dotyczącymi badań nad sztuczną inteligencją; przedstawił możliwości i ograniczenia oraz korzyści i zagrożenia związane z AI. Doktor Rzepka zaprezentował stan prac i kierunki rozwoju badań nad sztuczną inteligencją na świecie, zwłaszcza w Japonii. Zdaniem Wykładowcy sporym mankamentem jest „rozpad” badań nad sztuczną inteligencją na coraz mniejsze, coraz bardziej szczegółowe i coraz częściej izolujące się dziedziny. Brakuje szerszego spojrzenia na problematykę AI. Wśród innych minusów wymieniono w referacie m.in. zbytnie nastawienie na osiągnięcie szybkiego zysku i uleganie modom. W prelekcji nie zabrakło anegdot i ciekawostek.

Za nagranie odpowiada pan Daniel Klimowicz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: