Prelegent: doktor inżynier Rafał Rzepka z Laboratorium Przetwarzania Języków Naturalnych Instytutu Informatyki Uniwersytetu Hokkaido.
Słowa kluczowe: sztuczna inteligencja, AI, informatyka, kognitywistyka, cybernetyka, etyka, zdrowy rozsądek, sieci neuronowe, prawo, robotyka, machine learning, deep learning, data mining, Hokkaido, Japonia.
Uniwersytet Hokkaido jest jedną z najstarszych uczelni w Japonii, należy do dziewięciu Cesarskich Uniwersytetów. Doktor Rzepka jest absolwentem japonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podyplomowych studiów z cybersocjologii na Uniwersytecie Handlowym Otaru i informatyki Uniwersytetu Hokkaido. Z tą ostatnią uczelnią związany jest od kilkunastu lat. Działacz polonijny na Hokkaido, współautor książki „Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów” (Wydawnictwo Mantis, 2006 r.). W młodości tłumaczył mangi.
Zainteresowania naukowe dra Rafała Rzepki: sztuczna inteligencja, etyka maszyn, maszyny uczące się z tekstów (zwłaszcza z Internetu), uczenie maszyn: rozpoznawania nastawienia emocjonalnego, zdrowego rozsądku, konsekwencji działań, dłuższych konwersacji etc. Doktor Rzepka pracował nad maszynami mającymi stanowić pomoc dla prawników (m.in. poprzez podpowiadanie rozwiązań, w tym projektów orzeczeń sądowych), jego praca na tym polu pokazywana była w japońskiej telewizji.
W swoim wykładzie Prelegent przedstawił historię, stan obecny i perspektywy prowadzonych przez siebie badań. Dr inż. Rafał Rzepka rozprawił się z wieloma mitami dotyczącymi badań nad sztuczną inteligencją; przedstawił możliwości i ograniczenia oraz korzyści i zagrożenia związane z AI. Doktor Rzepka zaprezentował stan prac i kierunki rozwoju badań nad sztuczną inteligencją na świecie, zwłaszcza w Japonii. Zdaniem Wykładowcy sporym mankamentem jest „rozpad” badań nad sztuczną inteligencją na coraz mniejsze, coraz bardziej szczegółowe i coraz częściej izolujące się dziedziny. Brakuje szerszego spojrzenia na problematykę AI. Wśród innych minusów wymieniono w referacie m.in. zbytnie nastawienie na osiągnięcie szybkiego zysku i uleganie modom. W prelekcji nie zabrakło anegdot i ciekawostek.
Za nagranie odpowiada pan Daniel Klimowicz.